Kapcza Mikolt Krisztina elmondta: mind a védelmet, mind a DNA képviselőjét meglepte, hogy a legfelső bíróság nem az első tárgyaláson, hanem az ítélethirdetés előtt vetette fel az illetékesség kérdését. Az ügyvédnő azt valószínűsítette, hogy az ügy fellebbviteli tárgyalása ezek után visszakerül a ploiesti táblabíróságra. A legfelsőbb bíróság nem tette lehetővé a vádlottak számára újabb bizonyítékok bemutatását a református egyház tulajdonjogáról, így arra számítottak, hogy a csütörtöki tárgyaláson a vádbeszéd és védőbeszédek elhangzása után a bírói tanács jogerős ítéletet hoz.
Az alapfokon három év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Markó Attila volt kisebbségügyi államtitkár Strasbourgban, a szintén három évre ítélt Marosán Tamás, az Erdélyi Református Egyházkerület volt jogtanácsa pedig Magyarországon várta az ítélethirdetést – közölte csütörtökön a kolozsvári maszol.ro hírportál.
Előzmények
A büntetőpert a román korrupcióellenes ügyészség (DNA) indította az államosított ingatlanok visszaadását végrehajtó restitúciós bizottság három korábbi tagja ellen. Azzal vádolják őket, hogy jogtalanul szolgáltatták vissza a református egyháznak a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium épületeit.
Tavaly június végén született elsőfokú döntés a buzaui törvényszéken, amely Markó Attilát, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jelenlegi képviselőjét , a restitúciós bizottság korábbi vezetőjét és Marosán Tamást, az Erdélyi Református Egyházkerület volt jogi tanácsadóját három-három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte, Silviu Climet, a román igazságügyi minisztérium volt jogi tanácsadóját pedig három év felfüggesztett szabadságvesztésre.
Az alapfokon eljáró bíróság azzal indokolta ítéletét, hogy a kollégium épületegyüttesét eredetileg nem az egyház pénzéből, hanem közadakozásból építették, így a restitúciós bizottság visszaélést követett el, amikor az egyháznak adta az ingatlant.
2012. szeptember 1-jén Sepsiszentgyörgyön nagyszabású tüntetést szerveztek az erdélyi magyar történelmi egyházak, amelyek szerint a Mikó-per alapját képezheti egy esetleges újraállamosítási folyamatnak. A magyar kormány értetlenségét fejezte ki a bírósági döntéssel kapcsolatban.
MTI – reformatus.hu