Kiskövesd (szlovákul Malý Kamenec) egy apró magyar falu Kelet-Szlovákiában, közvetlenül a határ mellett. A Tarbucka hegy déli lejtőin fekszik, napsütötte szőlőskertek ölében. Festői környezet, finom borok és szorgalmas, barátságos emberek tették ismertté a bodrogközi települést. A kövesdiek mindig is híresek voltak az összetartásukról és a múlt iránti tiszteletükről, hagyományőrző csoportjuk messze földre járt szerepelni, úgy tíz éve tájházuk is lett. A lakók többsége gazdálkodik is a munkája mellett, már ha van munkája – a keleti végeken ugyanis ez egyre ritkább. Az egyik kertben traktor, a másikban fóliasátor áll, de mégis hagyományosan szőlőtermesztő falu ez.
A négyszázötven fős település lakosainak döntő többsége református keresztyén, egy-egy istentiszteletre százan, százharmincan is összegyűlnek az 1903-ban épült templomban. A református énekkar aktívan szolgál a gyülekezeti alkalmakon, rendszeres fellépője az egyházi kórustalálkozóknak. Néhányan közülük tavaly már részt vettek a Református Zenei Fesztiválon, s énekeltek a Kárpát-medence reformátusaiból verbuválódott ötszáz fős kórusban is a Nemzeti Múzeum lépcsőjén.
Kiskövesdiek a tavalyi zenei fesztivál első napján (kép: Sereg Krisztián)
Élményekkel telve érkeztek haza, s idén már egy autóbusznyi ember indul péntek reggel Kiskövesdről Budapestre, hogy részt vegyen a református egység ünnepén. Mi is velük tartunk, hogy bemutassuk útjukat, élményeiket a fesztiválon, s hogy közelebbről is megismerjük őket. A reformatus.hu-n újra és újra hírt adunk a csoportról, péntek reggeltől szombat estig frissítjük szöveges és fényképes tudósításunkat. Tartsanak velünk!
Feke György, képek: Asszonyi Eszter