„Ha megmutatnánk egy nálunk használt autót, nem kellenének szavak ahhoz, hogy mindenki megértse, miért volt szükség a Szeretetszolgálat adományára" – mondta Zán-Fábián Sándor a Kárpátaljai Református Egyház püspöke. Akár harminc évesek is lehetnek az Ukrajnában használt autók, amelyek csak abban különböznek a hadseregnél használt katonai UAZ-tól, hogy szürke színűek és piros csík díszíti az oldalukat. „Különösebb felszereltségük nincs, lassú benzintemetőnek nevezik" – emelte ki a helyzet bemutatásakor a püspök. Zán-Fábián Sándor szerint a helyi egészségügyben hatalmas leépítések vannak. Elmondása szerint a Beregszászi Járásban eddig három helyen állomásoztak mentők. Például Mezőváriban több mint tízezer ember ellátására egy mentő állt rendelkezésre. Az útviszonyok miatt húsz-huszonöt percbe is telt, mire kiért a jármű a beteghez. Ha olyankor hívtak mentőt, amikor az épp ellátott valakit, akkor a várakozási idő ennek többszörösére nőtt, hiszen nem állt rendelkezésre másik autó, egészen a mai napig. Ráadásul a mentőállomás csak éjszakai, tizenkét órás ügyeletet tart, tehát nappal nem a településről indul a mentő, hanem Beregszászról – ahol két készenléti autó van ötvenezer emberre. Mivel kevés az autó és a sérült környezetében tartózkodók sem szeretnének sokat várni az ellátásig, ezért sokszor a helyszínen szállíthatónak ítélt beteget, sérültet saját autójukkal viszik kórházba, ez pedig maradandó következményekkel járhat, például egy gerincsérült esetében.
„Mezőváriban sétálva megtekintettem a településen működő mentőállomást és a hozzá tartozó járművet – mondta a kamara elnöke. – Nagyon rácsodálkoztam a mentőautóra és azt ígértem, hogy ha lehetőség lesz rá, akkor segítek gyorsabb, megbízhatóbb autókat találni." Így indult a segítségnyújtó akció. Magyarországon 2012-ben új mentőautókat vásároltak, leselejtezték a régebbieket, így a még jó állapotban lévő autókat méltányos áron tudta megvásárolni a Magyar Református Szeretetszolgálat.
A püspök azt is hozzátette, hogy a mentőautók nagyobb csoda révén kerültek Kárpátaljára azért, hogy újabb és újabb csodák történjenek általuk. Az autók segíthetnek olyan embereknek, akiknek az élete ezek nélkül a járművek nélkül elképzelhetetlen vagy lehetetlen lenne. Egy mentő kerül Beregszászba a Kárpátaljai Református Egyház Diakóniai Központjába, amelyet főként betegszállításra fognak használni. A Hetenyi Református Gyülekezetben idén létrejött fogyatékkal élő gyermekek napközi otthonában a sérültek szállítását fogja szolgálni az adomány. A harmadik autó Mezőváriba került a hivatalos állami mentőállomáshoz. Az utolsó autót pedig a derceni Egyházi Önkéntes Tűzoltóság csapatához juttatták el. Ha káresethez riasztják a tűzoltókat és jelzik, hogy személyi sérülés is történt, akkor a csapat szakképzett tagjai elláthatják a sérültet. A kórházba szállítás is jelentős segítséget jelent, hiszen így az ellátásra várakozás percei megrövidülnek.
Dercenben 2005 óta működik az Egyházi Önkéntes Tűzoltóság. Jelenleg három gépjárműfecskendő, egy csapatszállító mikrobusz, egy motorcsónak és a most kapott mentőautó tartozik a csapat felszerelései közé. Zsukovszky Miklós esperes, a csoport vezetője elmondja azt is: eljutottak odáig, hogy felismerték az életmentés tere felé is nyitniuk kell. Távlati terveik között szerepel a tűzoltóság keretében mentési szolgálatot indítani. Szakképzett csapattagjai kezdetben elsősegélyjárműként fogják használni az ajándékba kapott mentőautót, ezzel az életmentést igyekeznek majd megszervezni és megoldani. Az esperes megosztotta velünk kedvenc igéjét, amelynek szellemében tervezik mindennapjaikat: „Aki tudna jót cselekedni és nem teszi, bűne az annak". Zsukovszky Miklós szerint, ha Isten lehetőséget ad nekünk, akkor feladatunk, hogy segítsünk.
A Magyar Református Szeretetszolgálat nevében Pál Sándor kuratóriumi elnök adta át az életmentő adományt.