A választható hit- és erkölcstanoktatásra jelentkezés bonyolult folyamat. Tavasszal az állami iskoláknak, az egyházközségeknek és a szülőknek is megannyi határidőre kell odafigyelniük ezzel kapcsolatban. Papp Kornéllal, a Zsinati Oktatásügyi Iroda vezetőjével beszélgettünk.
Ezekben a napokban, március első felében zajlanak a hit- és erkölcstanoktatásról tájékoztató szülői értekezletek. Kinek mi a feladata ezzel kapcsolatban?
A szülői értekezleteket március 14-ig kell az állami iskoláknak megszervezniük, illetve a gyülekezetektől kapott tájékoztató anyagokat – a tantervet, a tananyagot, a tankönyveket és a hit- és erkölcstanoktatás munkamódszerét – a szülők számára hozzáférhetővé tenniük. Március második felében, március 16. és 31. között az iskola honlapján és hirdetőtábláján közzé kell tenni a hit- és erkölcstanoktatás megszervezését vállaló egyház nevét és a területileg illetékes képviselőjének nevét és címét. Az egyházközség felelőssége, hogy a hit- és erkölcstanoktatás megszervezésének vállalásáról írásban tájékoztassa az iskola vezetőjét és a tájékoztató anyagokat eljuttassa az intézményhez, valamint hogy a tájékoztató szülői értekezleteken a képviselője ott legyen.
Mikor és hogyan történik a beiratkozás?
A beiratkozás a kormányhivatal által meghatározott, de az iskola által meghirdetett és megszervezett időpontban, várhatóan április 28. és 30. között történik. Ekkor a szülő írásban nyilatkozik arról, hogy az erkölcstanoktatást vagy valamely bevett egyház hit- és erkölcstanoktatását igényli-e a gyermeke számára. A beiratkozás előtt írásban is megkapja a szülő a szervező egyházközség adatait. Ugyanez történik átiratkozáskor is.
Mi történik, ha a szülő nem tesz nyilatkozatot?
Ilyen esetben az iskola a tanuló számára erkölcstanoktatást szervez.
Az egyházközség képviselője jelen lehet a beiratkozáskor?
Jelen lehet, sőt igény esetén a szülőnek a hit- és erkölcstanoktatással kapcsolatban tájékoztatást is nyújthat. Ha az egyházközség képviselője a beiratkozáskor nem tud megjelenni, az igazgatónak kell biztosítania a gyülekezet által rendelkezésére bocsátott tájékoztató dokumentumok megismerhetőségét. Az oktatást szervező egyházközség lelkipásztora a beiratkozás időpontjának megismeréséért, a beiratkozáson történő megjelenésért, a szóbeli tájékoztatásért vagy a tájékoztató dokumentumok igazgatónak történő átadásáért felel.
Mi a tapasztalat, segítőkészek az állami iskolák igazgatói a hit- és erkölcstanoktatás megszervezésében?
Általában jó az együttműködés a hit- és erkölcstanoktatásért felelős egyházközség és az intézmény között. Előfordult azonban olyan eset is a veszprémi Szentgálon, hogy az igazgató a lelkipásztort beiratkozáskor nem engedte be az iskolaépületbe. Egy győri intézmény vezetője pedig kijelentette, hogy amíg ő ott az igazgató, addig nem lesz hittanoktatás az épületben. És ő maradt az igazgató...
Mi a teendő akkor, ha a szülő vagy a lelkipásztor hasonlót tapasztalna?
A szülő értesítse a lelkipásztort, a lelkipásztor az Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) illetékes tankerületi igazgatóját és a Zsinati Oktatási Irodát. Bízunk abban, hogy a KLIK és az egyházak együttműködése során a kezdeti nehézségek orvosolhatók.
A református hit- és erkölcstan tantárgyról szóló tájékoztatáshoz a Református Pedagógiai Intézet segédanyagot bocsátott ki, amelyet február 28-ig eljuttatott az egyházközségek @reformatus.hu végű címeire. A református hit- és erkölcstanoktatásról, a beiratkozás folyamatáról a hittan.info oldalon és a reformatus.hu hittanos menüpontja alatt tájékozódhatnak.
Kiss Sándor
Fotó: Reflap Archívum
Megjelenik a Reformátusok Lapja következő számában.