A közösségek megmaradásának egyik fontos eleme az óvodák, bölcsődék létrehozása. Az épületek esetében – a praktikusság mellett – jelentősége van, hogy öröm legyen bennük tartózkodni. Biztonságosak legyenek, változatosak. A Jövőt építünk elnevezésű, építészeknek szóló pályázatra 70 alkotás érkezett a Kárpát-medencei bölcsőde- és óvodafejlesztési programban. Az eredményhirdetést és ünnepélyes díjátadót a Várkert Bazárban tartották.
A napraforgó tájolása
A beérkezett pályaművek közül a bírálóbizottság hat fődíjat és huszonkét elismerést ítélt oda a pályázó építészeknek, köztük több református intézmény megálmodójának is. Az egyik fődíjas épület a szlovákiai Perbetén levő Napraforgó Református Bölcsőde és Óvoda lett, amelyet Csémy Krisztián és édesapja, Csémy Olivér tervezett. Krisztián az épületről a Reformatus.hu portál kérdésére elmondta: a telket egy helyi nyugdíjas református lelkész bocsátotta az egyház részére. Erre épült a bölcsőde és az óvoda. Egy központi térben foglal magában szirmokat, a további szárnyakban helyezték el a termeket. Teljesen körüljárja a nap.
Az intézménybe nemcsak Perbete nagyközség, hanem a környék településeiről is járnak gyerekek. A két óvodai osztály 20, a bölcsőde 15 kisgyermek befogadására alkalmas. Az épület a kor követelményeinek megfelelő felszereltségű. Krisztián fenntarthatósági szempontból lényegesnek nevezte a tájolást, hiszen számára a jól elhelyezett épület az elsődleges, és csak másodlagos a gépészeti, technológiai felszereltség.
A Kárpád-medencei óvodafejlesztési programban édesapjával még további három óvodát terveztek: a vágfarkasdit, a bátorkeszit és a dunaszerdahelyit, mindegyik a Szlovákiai Református Egyházhoz tartozik.
Bibliai elemek között
Egy másik, a Székesfehérvár-Belvárosi Református Egyházközség intézményét, az Olajfa óvoda építészeit: Szabó Györgyöt és testvérét Szabó Andrást is díjazta a szakmai zsűri. Mindketten édesapák, jól ismerik az óvodás korosztályt. A hittanos, gyermek-istentiszteleteken megélt élményeik is inspirálták őket az épület tervezése, megépítése folyamán. András – aki grafikus is – kiemelte: az volt a céljuk, hogy maga az épület olyan közeg legyen, amely belehelyezi a kicsiket a Biblia világába, így annak részeseivé válnak ők is. Több ószövetségi elem, például a galamb az olajággal, illetve a bárka is megjelenik az épületben.
A helyszínről az építész testvérpár kifejtette: az új óvoda egy rossz állapotú épület helyén valósult meg. Az volt az egyik fő szempontjuk, hogy közösségi élményt nyújtsanak, ezáltal ilyen élményt éljenek át a gyerekek, s hogy nagy tér fogadja a kicsiket. A tervezésben sokat számítottak a családi észrevételek, tapasztalatok.
Hozzátették: emberléptékű épület ez, nem pedig nagy irodaház. Nagyon izgalmasnak nevezték az előkészítési, kivitelezési munkálatokat. Folyamatos volt a párbeszéd az óvodapedagógusokkal, a fenntartóval és a kivitelezőkkel, az építési hatósággal.
Köszönet az építészeknek
Az eseményen Pótápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára azt emelte ki, hogy Európában egyedülálló építkezés valósulhatott meg az elmúlt 12 évben: óvodák, iskolák, kulturális intézmények, sportlétesítmények, templomok, egyházi közösségi terek épültek vagy újultak meg a Kárpát-medencében.
Köszönetet mondott a bölcsődéket, óvodákat tervező építészeknek, hogy kiemelkedő munkájukkal a jövő nemzedékének teszik otthonossá és komfortosabbá az épületeket, töltik meg a nemzeti összetartozást, múltat, jelent és jövőt is magában hordozó üzenetekkel.
A pályázat ötletadója, Lévai Anikó, a miniszterelnök felesége arról beszélt: mintegy háromezer gyermekintézmény épült az elmúlt években állami, egyházi vagy céges adományokból. Kiemelte a kora gyermekkori fejlesztés fontosságát. Mint mondta, a bölcsődék és óvodák nem csupán épületek, tégla és habarcs, beton és cserép, hanem közösségek, a magyar családok megmaradásának zálogai is.
Gyülekezeti kezdeményezés hatására - mentorprogram
A Magyarországi Református Egyház Óvodaprogramjában gyülekezeti kezdeményezésre 2022 márciusára a 66 projekthelyszín közül már 25 helyen befejeződött az építkezés, és mintegy 800 új hellyel bővült a református óvodai befogadás lehetősége. Mind a négy egyházkerületben valósultak meg beruházások. Felújítás 35 helyszínen zajlik még, és hat helyen az előkészítés szakaszában járnak.
Elindult a Református Óvodapedagógus Tanulmányi Ösztöndíj és Mentor Program (RÓTÖM) is. Ennek célja a magyarországi református fenntartású óvodákban a pedagógus-utánpótlás megteremtése, kiválóan képzett, keresztyén hivatástudattal és megfelelő gyakorlati tapasztalattal megáldott óvodapedagógusok közreműködésével.