Közeledik a GEKE közgyűlése

„Nyitottan a jövő felé" a mottója az Európai Protestáns Egyházak Közössége (GEKE) soron következő, hetedik nagygyűlésének, mely szeptember 20. és 26. között Firenzében kerül megrendezésre. A nagygyűlésen a GEKE tagegyházai közösen keresnek válaszokat az európai egyházak reformkérdéseire és teológiai dokumentumokat vitatnak meg. Egyházunkat Bölcskei Gusztáv püspök és Ferencz Árpád egyetemi adjunktus képviseli.
Milyen témák érintik az európai protestáns egyházakat a harmadik évezred küszöbén? Mit jelent protestánst egyháznak lenni napjainkban és milyen kihívásokkal kell szembenézni egyházként? Ezek a kérdések sürgős válaszra sarkallják a GEKE tagegyházakat, amelyek közül sokan egyházi reformokat indítványoztak. A GEKE nagygyűléslegalapvetőbb célja, hogy lehetőséget adjon a különböző szemléletmódok, megközelítések összegyűjtésére és megvitatására. Ennek megvalósítására egy külön, „Európai egyházak a jövő felé" elnevezésű fórum keretén belül lesz lehetőség.

Az ülésen jó és rossz megújulási példákat is hoznak, melyek bemutatására hat tagegyházat kértek fel. Hozzáértők segítségével a delegáltaknak lehetőségük lesz megosztani válaszaikat arra a kérdésre, hogy létezik-e meghatározott protestáns megközelítése az egyház megújulásának.

A gyűlés mottója egyben a Reformáció 2017-ben sorra kerülő 500. évfordulóját, annak előkészületeit, külsőségekben és szellemiségben egyaránt méltó megünneplését vetíti elő. A jeles esemény tehát nem csupán a múltbéli eseményeket idézi fel, hanem egyben kérdést is intéz a protestáns európai gyülekezetek felé: mi az, amivel a protestáns gyülekezetek a mai világban hozzájárulhatnak egy szélesebb európai összetartás és egység megteremtéséhez, s milyen ösztönzést nyújthatnak a jövőbeni fejlődéshez? Itt az ideje, hogy az európai protestáns egyházak megvitassák és kifejezésre juttassák közös teológiai szemléletüket, válaszokat találjanak együtt a fenti kérdésekre és közös állásfoglalást tegyenek.

A négy dokumentum

A 2006-os budapesti nagygyűlés eredményeképpen a firenzei esemény négy dokumentum megvitatását tűzte ki célul:

1.      Szentírás, hitvallás, egyház

2.      Egyházi tisztség, felszentelés, egyházvezetés

3.      Fellépés az igazságért

4.      Lelkipásztori képzés

A három cél

A következő nagygyűlésig a GEKE tanácsa három egyenrangúan fontos célt határozott meg. A GEKE

1.       fordítson figyelmet az európai egyházak megújulására és a reformáció 500. évfordulójának megünneplésére,

2.      mind szolgálati, mind szervezeti szinten erősítse az egységet, a közösséget és az ökumenikus párbeszédet,

3.      juttassa kifejezésre a protestáns szemléletmódot a vallásilag egyre sokszínűbb Európában, és más vallások és világnézetek képviselőivel való találkozások alkalmával.

 

 

Miért pont Firenze?

Nem csupán a város szépsége, de logisztikai és szervezési szempontok is szerepet játszottak a döntés meghozatalában. Firenze egy, azon városok közül, melyek kiemelt szerepet játszottak a reformáció idején, az itáliai protestánsok hosszú időn át üldöztetésnek és diszkriminációnak voltak kitéve. Thomas Wipf, a GEKE elnöke így fogalmaz „A történelmi eseményeknek köszönhetően Firenze város lakosai tudják, hogy valóban mennyire fontos a vallásszabadság, az emberi és a kisebbségi jogok tiszteletben tartása. Az olaszországi protestáns gyülekezetek jelentősen hozzájárulhatnak a vallási sokszínűség megőrzéséhez mind saját országukban, mind pedig Európában."


Önkéntes segítők a nagygyűlésen


A GEKE fontosnak tartja, hogy a fiatal teológus hallgatóknak lehetőségük legyen ökumenikus tapasztalatokat szerezni, betekintést nyerhessenek a protestáns egyházak témáiba és kapcsolatokat építhessenek. Annak érdekében, hogy az európai egyházak hálózata megerősödjön, a GEKE steward program keretében tíz teológushallgatót fogad a tagegyházakból, akik a nagygyűlés szervezési munkáiban segítenek. Egyházunktól Bedekovics Péter teológus hallgató vesz részt a programban.


Az üléshez kapcsolódóan is fontos találkozó volt a Bad Boll-i Akadémián megrendezésre került protestáns egyházak zsinatainak európai találkozója 2012 januárjában, melyen 50 egyház képviseltette magát, összesen 17 országból.

Forrás: CPCE

Külügyi Iroda