Európai hozzájárulás az igazságosság és béke zarándoklatához

Az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) új honlapot indított a kontinens keresztyén közösségeinek hozzájárulásaként az Egyházak Világtanácsa (EVT) kezdeményezéséhez.

Az EVT áprilisban indította el a zarándokok blogját, azt az internetes felületet, amely lehetőséget biztosít a keresztyéneknek világszerte arra, hogy a szervezet új globális kezdeményezésében, az igazságosság és béke zarándoklatában aktívan részt vegyenek. A kezdeményezés valójában az ökumené új paradigmájaként is értékelhető.

Az EVT európai tagegyházait összefogó CEC aktuális kezdeményezése, a CEC zarándoklat nevet viselő honlap többek között összesíti a 2015. decemberi párizsi ENSZ klímacsúcsot megelőző európai egyházi eseményeket. A honlap emellett linkgyűjteményt is tartalmaz, amely a szervezet tagegyházainak vonatkozó kezdeményezéseiről ad áttekintést. A felületen háttéranyagok és a környezeti igazságosság és hit kapcsán megjelent friss hírek is elérhetők.  

A honlap célja, hogy összehangolja az európai egyházak és civil szervezetek felkészülését a klímacsúcsra. „A CEC a zarándoklathoz való hozzájárulásaként arra törekszik, hogy ismertesse és támogassa azoknak az egyházaknak a közös fellépését, amelyek elkötelezettek a környezeti igazságosságot előmozdító kezdeményezésekben, legyenek azok nagy, kisebb vagy éppen kisebbségben élő egyházak” – jegyezte meg Peter Pavlovic, a szervezet tanulmányi titkára.    

A CEC központi eseményére a németországi Schwerte városában kerül sor október 12. és 14. között „Hozzájárulás a környezeti igazságossághoz” címmel. Kodácsy Tamás, a CEC felelős referenciacsoportjának tagja szervezőként, Ábrám Tibor tiszáninneni főgondok és Szűcs Boglárka, az Ökogyülekezeti Tanács koordinátora a Magyarországi Református Egyház hivatalos delegáltjaiként vesznek részt a tanácskozáson.   

A CEC korábban az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsával (CCEE) közös bizottsági ülésén is nagy hangsúlyt fektetett a szabadságjogok és igazságosság evangéliumi értékeire: „Olyan szabadságra szólítunk fel, amely a teremtett világot szent ajándéknak nevezi, különösen akkor, amikor vallási közösségek igyekeznek látomásukat nyilvánosan megfogalmazni környezeti kérdések kapcsán és a decemberi párizsi klímacsúcsot (COP21) végigkísérni.”

Külügyi Iroda

Forrás: www.ceceurope.org