Egyházi szervezetek levélben fordultak az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsához

Öt európai ökumenikus szervezet közös levélben fordult az EU tagállamok bel- és igazságügyi minisztereihez egységes, ambiciózus és az emberi jogokon alapuló menekültpolitikát sürgetve.

A szeptember 10-én kelt felhívást az Európai Egyházak Konferenciája (CEC), az Európai Egyházak Migrációs Bizottsága (CCME), az Eurodiaconia és az EVT tagegyházainak segélyszervezeteit koordinál ACT európai részlege, valamint az európai keresztyén segély- és fejlesztési civilszervezeteket tömörítő EU-CORD közösen jegyezte. 

A levél az Európai Uniót és a tagállamokat egyaránt arra szólítja fel, hogy legyenek elkötelezettek és egyesítsék erőfeszítéseiket a menekültek életének megóvására, az áttelepítésüket biztosító befogadóhelyek számának növelésére és olyan politikai irányelvek érvénybe léptetésére, amelyek biztonságos és legális eljutást biztosítanak Európába.

A keresztyén szervezetek egy sor egyéb ajánlást is megfogalmaznak abban a reményben, hogy a várt politikai lépések a menedékkérők, menekültek és gazdasági migránsok szükségleteit egyaránt figyelembe veszik. „Az emberek szerte a kontinensen kinyilvánították akaratukat, hogy olyan Európát akarnak, amelyik védelmet és lehetőséget biztosít azoknak, akiknek szükségük van rá”, jelentette ki Doris Peschke. „Sokan vagyunk, akik nem tudjuk elfogadni a haláleseteket, nyomorúságos és embertelen körülményeket, amelyeknek Unió szerte szemtanúi vagyunk” – tette hozzá a CCME főtitkára.

Az Európában biztonságot és az új életet lehetőségét kereső emberek többsége Szíriából, Afganisztánból, Irakból, Szomáliából és Eritreából érkezik. Az IOM nemzetközi migrációs szervezet becslése szerint 2015-ben eddig 350 000 migránst észleltek az EU külső határainál. Több mint 2600 menekült vesztette életét a Földközi-tengerben és százak haltak meg a szárazföldi útvonalakon.

„Az Európában és szomszédságában kiéleződő humanitárius válság idején még határozottabban kell síkra szállnunk egy igazságos, humánus és tisztességes megoldás mellett” – nyilatkozta Guy Liagre református lelkész, a CEC főtitkára.

„Nem fogadhatjuk el az Unió szerte az irreális, az emberi szempontokat és szolidaritást nélkülöző menekültügyi és migrációs politikából fakadó halálesetek tényét, a nyomorúságos és embertelen körülményeket… Igazságügyi és belügyminiszterekként lehetőségük és felelősségük annak biztosítása, hogy a migránsok, menedékkérők és menekültek kapcsán elfogadott szakpolitikai irányelvek az érintettek szükségleteire és azoknak az embereknek az elvárásaira adjanak választ, akik szerte a kontinensen azt gondolják, hogy Európának menedéket, védelmet és lehetőséget kell biztosítania az erre rászorulóknak” – a levél teljes terjedelmében a CEC honlapján olvasható.

Külügyi Iroda

www.ceceurope.org