Elődje Rowan Williams örömmel üdvözölte az utódját. —"Abban a kiváltságban volt ugyanis részem, hogy több alkalommal is szoros munkakapcsolatban dolgozhattam vele, s ezen alkalmakkor személye mindig gazdagított, bátorított engem. Képességekkel, tehetséggel gazdagon megáldott személynek ismerem, aki egyben a kegyelem, türelem, bölcsesség és a humor embere is" -írta le utódja legfőbb jellemvonásait Williams.
Érsekségig vezető út
Justin Welbly 1956-ban született Londonban, történelmi és jogi tanulmányait az Eton College-ban, Trinity College-ban és Cambridge-ben végezte. Tizenegy évig dolgozott az olajiparban, egy nagy brit kutató és termelő cég pénzügyi részlegén, ahol főként a nyugat-afrikai és északi-tengeri projektekre fókuszált. Ebben az időszakban lett a bromptoni Szent Háromság közösség világi vezetője, valamint a párizsi St. Michael's egyház tanácsi tagja. Apai ágon zsidó származású, felmenői a 19. század végén megnyilvánuló antiszemitizmus elől menekültek Angliába, ahova hamar beilleszkedtek. Édesanyja családjában több anglikán papot is találhatunk.
Justin Welbyt, felségével együtt a lelkészi pálya felé egy személyes tragédia terelte. 1983-ban héthónapos lányuk életét vesztette egy franciaországi autóbalesetben. Welby hat évvel később hallotta meg Isten elhívását, kilépett az olajvállalattól, hogy lelkészi pályájára készülhessen.
A durhami St. Johnes College-ben szerezte meg teológiai diplomáját, amelyben az etikára – ezen belül részben az üzleti etikára – helyezte a hangsúlyt. Azóta számos cikket publikált az etika, nemzetközi pénzügyek és megbékélés témájában. „Vétkezhetnek a cégek?" címet viselő kiadványa, az olajiparban szerzett tapasztalataiból merítve a teológiai disszertációjára épül. Gyakorta említette, hogy a keresztény társadalmi tanítás római katolikus megközelítése, XIII. Leó pápa Rerum Novarumával kezdődően XVI. Benedek pápa Caritas Veritate-ig bezárólag nagyban befolyásolta társadalmi gondolkodásmódját.
1992-ben szentelték fel, ezt követően tizenöt évet Coventry egyházmegyében szolgált, káplánként később plébánosként. Gyülekezeti tagjainak létszámát gyarapította, fellendítette, gyászoló, illetve keresztelő csoportokat hozott létre. Időközben a dél-warwickshire-i kórházi tröszt elnöke is volt.
2002-ben a Coventry katedrális kanonokjává választották, ahol a megbékélési munkát vezette. Kanonoktársaival Afrikában és a Közel-Keleten dolgozott mélyrehatóan. Kenyában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Nigériában különösen érdekelt, hiszen az északi konfliktusokban érintett csoportokkal való munkából veszi és vette ki a részét. A Niger deltájában a fegyveres csoportokkal történő megbékélésen dolgozott. Találkozott vallási és politikai vezetőkkel Izraelben és Palesztinában, és egy bagdadi útján újra megnyitották az anglikán egyházat, röviddel a szövetséges megszállás után. 2006-ban ő lett a coventry-i Szent Háromság gyülekezet vezető lelkésze. A települést rákövetkező évben hagyta el, amikor kinevezték liverpool-i esperesnek, a legnagyobb angliai katedrális vezetőjének. A katedrálishoz tartozó környék, Toxteth a legelnyomottabb terület egész Észak-Nyugat-Európában. Esperessége idején az egyház és a helyi közösség közötti kapcsolatot nagymértékben mozdította előre a menedékjogot igénylőkkel és szomszédos templomokkal együttműködve. Az itt töltött négy éves szolgálata alatt továbbra is dolgozott a tengerentúli megbékélési és közvetítési projekteken.
Welby 2011-ben tért vissza Durhamban, teológiai tanulmányainak színterére. Durham püspöke lett. Felszentelésekor tartott beszédében Liverpool és Durham között vont párhuzamot, kiemelve a két hely problémáit és kitartó lelkületét. 2012. november 9-én Justin Welby-t Canterbury 105. érsekének nevezték ki.
Fordította: Somosfalvi Orsolya, Szádvári Lilla
Forrás: www.archbishopofcanterbury.org, www.archbishopofcanterbury.org/gallery.php