Az érintett felek ellenségeskedése és a katonai fenyegetés pontosan az ellenkezője annak, amire ebben a helyzetben szükség van. A közvetlenül érintett kormányok – az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország mellett Dél-Korea és Észak-Korea – már álltak súlyos konfrontáció és krízis előtt korábban is. A néhány évvel korábbi kezdeményezések az elköteleződés, a béke hídjának építése és a Koreán belüli, főleg gazdasági együttműködés sokkal több reményt jelent.
Különböző, reményre okot adó stratégiák és irányelvek kerültek kidolgozásra, hogy enyhítsék a feszültséget Észak és Dél között, és hogy új szintre emeljék a bizalmat a provokáció, az elszigeteltség és a megtorlás helyett. Azonban ezek a kezdeményezések különböző okokból kifolyólag vakvágányra futottak. A mostanában Észak-Kelet-Ázsiát fenyegető feszültségek ismét indokolják, hogy megtaláljuk a módját békés célunk elérésének. Mind a hat ország kormányzatának új kezdeményezéseket kell indítania a térség békéjéért. Itt az idő, hogy az egyházak elmozduljanak a „biztonság" fogalmának szűk értelmezésétől, mely az egyházak által is tapasztalt folyamatos konfrontációt okozza.
Reméljük, hogy lépések történnek a két Korea közötti elköteleződés, a felek közötti közvetlen kapcsolat és a többoldalú tárgyalások megújulása és a megoldatlan sérelmek orvosolása felé. Annak a felismerésére is felhívjuk a figyelmet, hogy a nukleáris fegyverek bárki kezében is legyenek, egyaránt a bizonytalanság jelei és a bizonytalanság katalizátorai.
Az egyházak az évtizedek során felfedezték és kezdeményezték az elköteleződés különböző formáit a Koreai félszigeten. Az EVT idén októberben a dél-koreai Puszan városában tartja majd világméretű nagygyűlését. Az esemény témája imádság is egyben: „Életnek Istene, vezess minket igazságra és békére".
Rev. Dr. Olav Fykse Tveit
Az EVT főtitkára
Forrás: Oikumene