Az ökumenikus szervezetek aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a csúcstalálkozón az atomfegyverek kulcsfontosságú témája elhalasztásra kerülhetett „A NATO ahelyett, hogy cselekedne, az orosz viszonyulástól teszi függővé az atomfegyverek eltávolítását" - írta jelentésében Tveit. Az Orosz Federációtól is kérte a NATO visszavonó intézkedésétől függetlenül is a fegyverek számának csökkentését, áttelepítésüket, végül pedig forgalomból való kivonásukat.
Tveit arra figyelmeztette a NATO-t, hogy az orosz intézkedésekre való várakozás holtpontra fogja vinni az atomfegyverek kérdését. 2010-ben az összes NATO szövetséges egyetértett abban, hogy biztonsági stratégiájukban csökkenteni kell az atomfegyverek szerepét. Tveit nyilatkozatában arra figyelmeztette a NATO-t, hogy ha Chicagóban nem tartják magukat ehhez a megállapodáshoz, akkor a csúcstalálkozót követően azonnal újra kell foglalkozniuk az atomfegyverek ügyével.
A csúcstalálkozón kiadott nyilatkozat egy pontja röviden érinti az atomfegyverek kérdését. Az Oroszországgal való hivatalos együttműködés keretein belül (NATO-Russia Founding Act) a NATO továbbra is kölcsönös stratégiai kapcsolatban kíván állni Oroszorzággal. 2012-re esik a NATO-Oroszország Tanács (NRC) tízéves, és a NATO-Russian Founding Act tizenöt éves évfordulója. Az évek során való sikeres együttműködésre hivatkozva a NATO arra kéri Oroszországot, hogy az Európában található atomfegyverek, a katonai gyakorlatok, a fegyverzetellenőrzés és a leszerelés tekintetében működjenek együtt a NATO-val, biztosítsák az átláthatóságot és a kölcsönös együttműködést.
Burns Katalin
Forrás: protestantnews.eu; oikumene.org