Másfél éven át tartó felújítási munkálatok után újra tartanak istentiszteleteket a Budai Református Egyházközség templomában, a Szilágyi Dezső téren – az első egy hálaadó volt, amelyen Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét.
Pál apostol athéni hitvitáit állította párhuzamba napjaink keresztyén harcaival Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke, aki szerint ahogyan Athén tele volt bálványokkal, úgy vannak tele most is a városok Istent helyettesítő eszmékkel és tárgyakkal, és ahogyan magukat szellemi fölényben érző szónokok próbálták kigúnyolni Pál apostolt, úgy kell eltűrniük a megaláztatást a mai keresztyéneknek. Figyelmeztetett ugyanakkor arra is, hogy meg kell keresni a közös nyelvet, hiszen – mint mondta – „az egyes ember szívén vezet az út a közöshöz”. A püspök a Budai Református Egyházközség templomában, a Szilágyi Dezső téren hirdetett igét hálaadó istentiszteleten. A templomban másfél éven át tartó felújítási munkálatok után tartanak újra istentiszteleteket.
Az alkalomra Orbán Viktor is elküldte köszöntő szavait, amelyeket Fürjes Zoltán, egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár olvasott fel. A miniszterelnök levelében a Szilágyi Dezső téri templom tornyát egy ég felé mutató ujjhoz hasonlította, „ami int minket, magyarokat arra, hogy nehéz időkben onnan várhatjuk a segítséget”. Szerinte nem férhet hozzá kétség, hogy amíg lesznek emberek, akik vasárnapról vasárnapra átlépik ennek a templomnak a küszöbét, addig lesz református gyülekezet, lesz keresztyénség és lesz magyar nemzet is a Duna partján.
A munkákban résztvevő presbitereknek, a gyülekezeti tagoknak és a kivitelezőnek is egyaránt köszönetet mondott Illés Dávid, a gyülekezet esperes-lelkipásztora. Az elmúlt másfél évben – kormányzati támogatással – sikerült úgy helyreállítani a műemléket, hogy az összhangban legyen a tervező, Pecz Samu eredeti elképzeléseivel. Ehhez nagy segítséget jelentettek száz évvel ezelőtti fényképek, amelyek alapján rekonstruálták például a csaknem 300 négyzetméternyi ablakfelület mintázatát, amelyet egy speciális technológiával vittek fel, így emlékeztetve az ólomüvegekre. A korszerű acél ablakszerkezetbe természetesen hőszigetelő üvegek kerültek. Új padlózatot is kapott a templom, amely nyugodtan nevezhető „okos templomnak” is, hiszen fűtése, hűtése és szellőztetése teljesen automatizált. A világítás is energiatakarékos: a csillárokra, illetve a pillérfejezetekre korszerű LED-fényforrások kerültek. A torony alatt megnövelték a mosdókapacitást, és az akadálymentesített mellékhelyiség is elkészült.
A fejlesztések itt nem állnak meg: a templom északi oldalához egy negyven négyzetméteres helyiséget építenek a közeljövőben, amely hétköznaponként látogatóközpontként, vasárnaponként pedig baba-mama szobaként szolgál majd.
A Duna jobb partján álló templom a budapestiek első református templomaként épült 125 évvel ezelőtt neogótikus stílusban. Hatvanegy méteres tornyával a legmagasabb templom a Duna budapesti szakaszán.
Az írás a Reformátusok Lapja legfrissebb számában jelenik meg, amelyben további érdekes és értékes tartalmakat találnak. Keressék a templomokban és az újságárusoknál!