Kanizsai Pálfi János pápai református esperes – későbbi püspök – négyszáz éve indította el a presbitériumok szervezését hazánkban. Az erre vonatkozó tervezetét a kutatások szerint 1615-ben tette közzé, annak megvalósítása két évet váratott magára. Presbiterek korábban is voltak, s még évtizedek teltek el, amíg a presbitériumok, mint az egyházközségek kormányzására hivatott testületek kötelezően megalakítandóvá váltak országszerte, mégis a pápai példa szolgált mintául a reformáció magyarországi történetében. A róla elnevezett díj egy 10 cm átmérőjű kétoldalas bronz plakettből és egy oklevélből áll.
Mivel a szövetség huszonöt éves történetében először került sor ilyen adományozásra, a küldöttgyűlés egyszerre három személyt tüntetett ki: Ritoók Zsigmondot, Nagy Ferenc Józsefet és Szabó Dánielt.
Dr. Ritoók Zsigmond 86 éves akadémikus, egyetemi tanár, jelenleg a Tudományos Akadémia Ókortudományi Társaságának elnöke, volt Budapest-Kálvin téri főgondnok, az Magyar Református Presbitesri Szövetség első elnöke.
Nagy Ferenc József 93 éves nyugalmazott államminiszter, az Antal-kormány tagja, a Kisgazda Párt alapító tagja, egyházmegyei gondnokként az Ormánságban a lelkészhiány miatt igehirdetőként szolgált, a Magyar Református Presbiteri Szövetség második elnöke.
A kitüntetettek (balról jobbra): Ritoók Zsigmond, Nagy Ferenc József, Szabó Dániel
Dr. Szabó Dániel 82 éves lelkipásztor, több cikluson át volt tiszáninneni főgondnok, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia Missziói Intézetének munkatársa, Sárospatakon és környékén koreai testvérek segítségével létrehozott hét cigány gyülekezet gondozója, a Magyar Református Presbiteri Szövetségnek három cikluson át volt elnöke.
A díjakat Szilágyi Sándor, a szövetség ügyvezető elnöke és Tóth András, a Pápai Református Egyházmegye esperese, mint Kanizsai Pálfi János szolgálati utóda adta át. A küldöttgyűlés együtt adott hálát a kitüntetettek életéért és elvégzett szolgálatáért.
refdunantul.hu – reformatus.hu