Nemzeti kincsünk gazdagítói

Károli Gáspár-díjat kapott a reformáció napján Herczeg Pál református lelkész, a Károli-egyetem professzora és Kamp Salamon, evangélikus karnagy, zenepedagógus.

„Amit a reformáció a Kárpát-medence népeinek adott, közös nemzeti kincs, felekezetre való tekintet nélkül" – mondta a budapesti díjátadón Balog Zoltán miniszter. Hozzátette: feladatunk, hogy elismerjük azokat, akik ma ezt a kincset gyarapítják. Az Emberi Erőforrás Minisztériuma évente egyszer Károli Gáspár-díjat adományoz a bibliai tudományok terén és a magyar kultúra ápolásában jeleskedő személyiségeknek.

kép

A miniszter szerint hit és kultúra összetartozik, a teológia az egyetemes tudományosság része, az egyházi zene pedig a hitet közvetíti. Ezért örömét fejezte ki, hogy a kitüntetést odaítélő szakmai bizottság idén egy teológus és egy egyházzenész munkásságát jutalmazta. Mint mondta, ezzel a gesztussal ünnepeljük „keresztyén hívő emberek hozzájárulását a magyar kultúrához".

A díjazottakat – Herczeg Pált és Kamp Salamont – Kósa László művelődéstörténész, a szakmai bizottság elnöke méltatta. Mint mondta, Herczeg Pál méltó a kitüntetésre, hisz nyolc könyve, s mintegy hatvan, zömében újszövetségi témával foglalkozó tanulmánya fontos része a bibliai kutatásoknak, de emellett sokat tett a magyarországi és a felvidéki lelkészképzésért is. Kamp Salamon előadóművészi és oktatói tevékenysége mellett a magyarországi Bach-kultusz ápolásáért és az evangélikus zenei életben végzett tevékenységéért kapta a díjat.

kép

Balog Zoltán miniszter Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkárral közösen adta át az elismerést. „Az oktatásügynek is nagyon sokat adott a reformáció, a protestáns pedagógiai kultúra" – mondta pohárköszöntőjében az államtitkár. „Nagy tudás és nemzetközi hírnév mellett mégis tanítanak, ráadásul mindketten a lelket nevelik" – méltatta a díjazottakat, s hozzátette, a magyarországi felsőoktatásnak szüksége van az ilyen egyéniségekre ahhoz, hogy Istent kereső ország épülhessen.

képHerczeg Pál nyugalmazott lelkész, teológus, professor emeritus. 1939-ben született Győrben, elvégezte a Budapesti Református Teológiai Akadémiát. Körmendi segédlelkészi szolgálata után 1969-től 1988-ig a lábatlani református gyülekezet lelkipásztora volt. 1982-ben doktorált teológiából, disszertációját a páli krisztológia témakörében írta. Az egykori alma mater vallástörténeti tanszékén kezdett tanítani, majd tanszékvezető lett, s egyetemi tanár. Emellett a révkomáromi teológián, valamint a Selye János Egyetemen is tanított óraadóként. A Doktorok Kollégiumának és a holland-magyar apokrif-kutató csoportnak is tagja.

 

képKamp Salamon karnagy, zenepedagógus, egyetemi docens. 1958-ban született Dunapatajon, Pécsett végzett ének-zene-népművelés, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán pedig karvezetés szakon. 1988-tól az Országos Filharmónia állami énekkarának asszisztense majd szólamvezetője, illetve 1987 óta az evangélikus Lutheránia Ének- és Zenekar karnagya. Jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán a karvezetés, zenei elméleti és kórus tanszék vezetője. 1992-ben életre hívta a Magyar Bach Társaságot, amelynek jelenleg elnöke. Emellett az evangélikus egyház országos zeneigazgatója, s tanít az evangélikus kántorképzőben is.

MTI–Reformatus.hu, képek: Sereg Krisztián