A most zajlott zsinati ülésszakon elhangzott a Tényfeltáró Történész Bizottság (TTB) időszaki beszámolója. Ebből kiderült, a múltfeltárást, a szocialista államrend egyházzal kapcsolatos állambiztonsági tevékenységének a bemutatását célzó kutatások alapja megteremtődött azzal, hogy a hozzáférhető adatok összegyűltek a Zsinati Levéltárban.
A következőkben belső használatra repertórium készül a másolatban a Zsinati Levéltárba került iratanyagról (ennek legjelentősebb része az ÁEH és a III/III-as ügyosztály működéséről szól). A repertóriumok elkészítését egy-egy áttekintő, két szerzői ívnyi tanulmány megírása zárja.
A Zsinati Elnökség hozzájárult újabb kutatók bevonásához. A bevonandó munkatársak feladata interjúkészítés, illetve a kutatott téma bibliográfiájának és a hátratételt szenvedett lelkészek adattárának összeállítása lesz. A TTB tagjai javaslattal fordultak az MRE Zsinati Elnöksége felé: hirdessék meg újból, hogy a TTB várja az áltata kutatott korszakkal kapcsolatos visszaemlékezéseket.
A TTB javasolta a Zsinati Elnökségnek egy honlap indítását, melyen keresztül publikussá válna egyrészt a TTB elvégzett munkájának arra alkalmas eredményei, másrészt az egyháztagok és érdeklődők kézhez kapnának egy bibliográfiát, mely az eddig megjelent nyomtatott irodalmat tekinti át. Emellett az említett adattár is nyilvános lehet, illetve a sikertelen beszervezési kísérletek dokumentumai is megjelenhetnek a honlapon. Lehetségessé válhat a tartótisztekről szóló levéltári dokumentumok közlése is. Mindezt annak az érdekében javasolja a TTB, hogy magának a rendszernek a működése látható legyen, ennek érdekében a rendelkezésre álló, az elhárítás tisztjeinek és alkalmazottainak kiképzése során keletkezett oktatóanyagot is publikussá tenné a bizottság.
A Tényfeltáró Történész Bizottság időszaki beszámolóját elfogadták a zsinati tagok.
A TTB bizottsági titkárával, a Tiszántúli Református Egyházkerület Levéltárának igazgatójával, Szabadi Istvánnal készült interjút itt olvashatják el.