Balog Zoltán kiemelte: a Kálvin téren 95 emlékkőre felvésett, reformátoroktól és a magyar irodalomból vett gondolatok olyan „üzenetek, amelyeken nem fog az idő vasfoga", amelyek minden korban inspirálják a gondolkodó és hívő embereket. A miniszter szerint ezek a mondatok minket is eligazíthatnak az életben, hiszen „a szó legjobb értelmében provokálnak", tettekre indítanak.
Balog Zoltán kitért arra: a nyelv, az isteni ige egyfelől kiszolgáltatott, hiszen a szavakat félre lehet magyarázni, el lehet ferdíteni, másfelől azonban hatalom is. Isten igéjében olyan inspiráló, megújító erő van, amely újra és újra áttör nemcsak az évszázadok rárakódott értelmezésein, hanem az aktuális manipuláción, az aktuális hamisításon is, és ilyenkor újra „élő és ható" lesz – mondta.
Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság miniszteri biztosa köszöntőjében arról beszélt, hogy a reformáció az emberiség egyetemes öröksége, Európa kincse, de minket magyarokat "különös gazdagsággal ajándékozott meg" kultúrában, gazdaságban, közéletben egyaránt. A reformáció értékei „szinte a lábunk előtt hevernek" – jegyezte meg.
A Reformáció Emlékbizottság azért hirdetett köztéri installációpályázatot, hogy e szabad műfaj sajátos eszközeivel felkeltve a figyelmet megmutassa, könnyen észrevehetővé tegye az ötszáz évvel ezelőtti eseményt. A térkövekkel mindenkit arra biztatnak, hogy álljon meg egy pillanatra, és az utca zajában gondolkodjon el az örök értékekről – mondta.
Az installáció Szabó Levente építész és Polgárdi Ákos tervezőgrafikus alkotása. A Kálvin tér középpontján magyar, német és angol nyelven egy-egy a teret burkoló kövekkel megegyező alapterületű, de ugyanannyival a térsíkból kiemelt finombeton „sztélét" helyeztek el, körülöttük a téren szétszórt 95 emlékkövön pedig egy-egy idézetpár szerepel: a reformátorok és a magyar kultúra egykori és mai formálóinak gondolatai. E gesztussal az alkotók a reformáció magyar nyelvre gyakorolt hatását kívánták jelezni. A reformáció emlékévének végén mind a 95 elem másolatát „örökbe fogadhatják" közintézmények és magyarországi vagy határon túli magyar protestáns közösségek.
Forrás: MTI, fotó: Dimény András