Közösen ünneplik az államalapítást a reformátusok és az evangélikusok augusztus 19-én a budai Várban. A Protestáns Sokadalom egyrészt egy vásári forgatag, másrészt egy az evangéliumot hirdető alkalom, hiszen csúcspontja az istentisztelet. Az esemény programjairól Szávay Lászlót, a rendezvény lebonyolításával megbízott Református Közéleti és Kulturális Alapítvány munkatársát kérdeztük.
Milyen rendezvény a Protestáns Sokadalom?
Maga a név is igyekszik tükrözni, hogy kiknek szánjuk az eseményt. Sokat gondolkodtunk rajta, hogyan nevezzük el ezt a teljesen új kezdeményezést, amely a református és az evangélikus egyház szervezésében, a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány megvalósításában indul útjára. Protestáns attól, hogy az államalapítás ünnepéhez kapcsolódóan egy olyan tartalmat közvetít a látogatóknak, amely a református és az evangélikus egyházhoz köthető. Tehát protestáns hitéleti és kulturális tartalmakat, amelyek egyrészt megkülönböztetik a Szent István-nap köré épülő római katolikus kultusztól, másrészt lehetőséget ad arra, hogy protestáns módon kapcsolódjunk az államalapítás ünnepéhez. Sokadalom pedig azért, mert bízunk benne, hogy a két felekezet népét hívogatni fogja a rendezvény. A sokadalom a régi magyar nyelvben valamifajta vásári forgatagot jelenít meg, és benne van az is, hogy a régi magyar ünnepnapok köré szerveződik, azokat ünnepli meg a közösség. A rendezvény tehát a tartalmában protestáns, a formájában pedig sokadalom. Az egyházi hitéleti tartalomhoz kulturális formában, mint sokadalom kapcsolódik a vásári forgatag: szervezetek és árusok kitelepülése, ételínyencségek kínálata és mindenféle szabadidős tevékenység.
Kikre számítanak?
Keresztyén családokra és közösségekre, amelyeknek lehetőséget biztosítunk ezzel a rendezvénnyel arra, hogy protestáns környezetben tartalmas hitéleti, kulturális és közösségi programokon vehessenek részt. A Protestáns Sokadalom nem riválisa, hanem kiegészítő alternatívája akar lenni annak, amit a Szent István-nap nyújt. Törekszünk rá, hogy legyen egy protestáns szeglete is az ünnepnek.
Milyen református programokkal találkozhatnak a látogatók a sokadalmon?
A rendezvény csúcspontját, hitéleti magvát a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa minden évben megszervezett istentisztelete adja. Ez mindig augusztus 19-én van, este hat órakor. Ez most szombatra esik, így a rendezvényt teljesen köré tudtuk szervezni. Számítunk arra, hogy a hívek nem fognak beférni a templomba, úgyhogy a Kapisztrán téri színpadon felállítunk egy nagy kivetítőt, amelyen követni lehet majd az istentiszteletet. Úgy építettük föl a programot, hogy a fellépők mind kapcsolódnak a református és az evangélikus egyházhoz. A református és az evangélikus előadók váltogatják egymást, illetve vegyesen lépnek föl, ezzel is hangsúlyozva a rendezvénynek nem a református vagy az evangélikus, hanem a protestáns jellegét. Kiemelném például az orgonamaratont, amelyen rendkívül érdekes repertoárral hat orgonaművész, három evangélikus és három református fog fellépni a budavári evangélikus templomban.
Van kedvence a programok között, amit ön is vár?
A Protestáns Sokadalom amellett, hogy a múlt kincseit is megjeleníti, reménységet kíván mutatni a jövőre. Ezt a reményt talán a református művészeti iskolák diákjainak a fellépése szimbolizálja a legjobban, a gyerekek a rendezvényen tudásuk legjavát hozzák el ajándékba a közönségnek. A szervezéskor külön gondoltunk kárpátaljai testvéreinkre is, ezért az egész programot egy kárpátaljai együttes, a BorzsaVári népi zenekar fellépése zárja majd. Előadásuk címe Maradunk: ezzel üzenjük, hogy kiállunk mellettük.
Mitől egyedi a Protestáns Sokadalom?
Még soha nem volt ehhez hasonló rendezvény. Nagy bizalmat kaptunk szervezőkként a két egyháztól, mert egy olyan eseményhez adják a nevüket, amilyen korábban még nem volt, kíváncsiak rá, hogyan fogadják az emberek a Protestáns Sokadalmat. Sokan érdeklődnek, a Reformátusok Szárszói Konferenciáján például többen is megszólítottak és jelezték, hogy mennyire tetszik nekik az ötlet. Bízom benne, hogy a rendezvény kiértékelésekor is azt látjuk majd, érdemes volt mindezt megvalósítani.
A református és az evangélikus gyülekezeteket mennyire sikerült bevonni a szervezésbe?
A két felekezet országos irodájának munkatársai lelkesen és lelkiismeretesen végezték a hirdetést! Evangélikus és református részről is érkeztek már visszajelzések, hogy különböző fórumokon kitették és megosztották a plakátot. Van olyan egyházközség, amely kisbuszt szervez, és együtt jönnek augusztus 19-én a budai Várba, de be tudtunk vonni gyülekezeteket és egyházhoz köthető szervezeteket is a rendezvény megvalósításába. A tótkomlósi evangélikus gyülekezet például ételkülönlegességekkel várja azokat, akik kilátogatnak a Protestáns Sokadalomra: tót nénik hagyományos fánkot sütnek. A civil faluban a látogatók felkereshetik a Magyar Református Szeretetszolgálat, a Reformátusok Lapja és a Kálvin Kiadó sátrát, a kiállítók pedig nemcsak árulják a portékáikat, hanem valamilyen programmal is készülnek. A Kálvin Kiadó például kvízjátékkal várja az érdeklődőket, a Reformátusok Lapjánál pedig címlapképet csináltathatnak magukról a látogatók, és egy saját címlapot vihetnek haza.
Miért van szükség ilyen rendezvényekre, miért hasznos ez az egyház és az evangélium hirdetése szempontjából?
Ezek vagy belmissziós, vagy külmissziós lehetőségek. Tehát amit szervezünk és teszünk, annak a középpontjában az evangéliumnak kell állnia. A Protestáns Sokadalom a két felekezetnek egy olyan eseménye, amelyen közösen mutatunk Krisztusra, és ezt többféleképpen jelenítjük meg a rendezvényen. Mind a tudatosan a programokra érkezőknek, mind a véletlenül arra járó magyar vagy külföldi nézelődőknek is ugyanazt az evangéliumi, igényes és vonzó arcát mutatja így a két szervező felekezet.
A rendezvény grafikai szimbolikája sem véletlen: hal és kenyér.
A plakátunk a két felekezetnek a Szentíráson alapuló jelképeit jeleníti meg. A halak és a búzakalászok a bibliai sokadalom megvendégelésére utal. Ahogyan megmutatkozott ebben a történetben az Úr gondviselése, úgy jelenik meg Isten gondviselő szeretete a történelemben az ő népe iránt. A Protestáns Sokadalom célja, hogy hitben, kulturálisan és történelmi szemléletben is megjelenítse a két felekezet tagjainak és a külvilágnak, hogy mi, protestánsok Isten gondviselő szeretetében bízunk, és az államalapítás ünnepén is neki adunk hálát.
A Magyarországi Református Egyház és a Magyarországi Evangélikus Egyház közös rendezvényen ünnepli az államalapítást a budai Várban. Az augusztus 19-i Protestáns Sokadalom egyszerre lesz zenei, vallási és gasztronómiai esemény. Két helyszínen követik majd egymást a programok: a Bécsi kapu téri helyszínen, az evangélikus templomban kórusok lépnek fel, az orgonamaratonon református és evangélikus művészek játszanak felváltva, és a gyermekeket is várják zenés programok; a Kapisztrán téri színpadon szintén a református és az evangélikus egyházakhoz kötődő zenészek, énekesek koncerteznek, de lesznek civil sátrak és ételkülönlegességek is.
A teljes program a rendezvény Facebook-oldalán olvasható.